Uusi tieyksikkölaskelma

Hei, jos tiekunnassa päätetään siirtyä vanhoista laskelmista (jotka vuosittain aina hyväksytty ja muutokset päivitetty) uusiin MML laskelmiin niin eikö asia pitäisi tuoda ehdotuksena esille tiekunnan vuosikokoukseen ja asiasta sitten keskustella ja äänestää? Tiekunnassa on pelkkä hoitokunta tehnyt yksin päätöksen laskea uudet tieyksiköt kaikille ja päättänyt palkata siihen tieisännöitsijän vaikka tehtävä on ennen kuulunut hoitokunnalle. Hoitokunta on myös kieltäytynyt pyynnöstä huolimatta toimittamasta hoitokunnan pöytäkirjan, josta näkyisi päätös ja perustelut. Onko menettely oikein? Kiitos etukäteen vastauksista!

Hei @Kata,

Yksityistielain mukaan tiekuntien osalta tieyksiköistä, tieyksikkölaskelmasta ja niiden muutoksista tulisi päättää yksityistietoimituksessa tai tiekunnan kokouksessa (Yksityistielaki 560/2018 § 35).

1 tykkäys